گرید بندی با روشی سریع و جدید در ایلستریتور

منتشر شده در 08 آگوست 2021 آخرین به روز رسانی در 07 نوامبر 2022
مهندس داودی
2583 0

این پست با مسیر متخصص ایلاستریتور مرتبط است. مشاهده مسیر (Roadmap)

سلام به همه ی گرافیست های عزیز تاتژنی. امروز قصد داریم گرید بندی با روشی سریع و جدید را در ایلستریتور باهم یاد بگیریم. این ترفند سرعت شما را بسیار بالا می برد همچنین باعث می شود کار برایتان راحت تر شود. در این آموزش قرار است روش جدید و سریع گرید بندی را با یک ترفند ساده ببینید. پس ویدیوی زیر را تماشا بفرمایید.

اگر امکان مشاهده ی این آموزش را به صورت ویدیویی ندارید و یا از حوصله شما خارج است در ادامه می توانید از آموزش متنی گرید بندی سریع استفاده فرمایید.

آموزش گرید بندی سریع به صورت متنی :

همانطور که گفته شد با یادگیری این آموزش قادر خواهید بود به روشی جدید گرید بندی را برای پروژه های خود انجام دهید. برای شروع کافیست با ابزار Rectangle یک مربع یا مستطیل روی سند خود ایجاد کنید. (اگر سند شما مربع است، یک مربع که تمام سند را بپوشاند ایجاد کنید و اگر سند شما مستطیل است یک مستطیل که سندتان را به صورت کامل بپوشاند ایجاد کنید).

آموزش گرید بندی در ایلاستریتور
آموزش گرید بندی

سند ما مربعی بود پس مربعی ایجاد کردیم تا تمام سند را بپوشاند. در قدم بعدی مطابق تصویر زیر Fill را خاموش می کنیم و به مربع یک استروک میدهیم. می خواهیم دور تا دور سندمان یک حاشیه داشته باشیم.

ایجاد استروک
گرید بندی در ایلاستریتور

سپس از منوی Object و از منوی Path گزینه ی Split Into Grid را انتخاب می کنیم تا صفحه تنظیمات آن باز شود.

Split into Grid در ایلستریتور
Split into Grid در ایلستریتور

در صفحه ای که باز شد، تعداد خطوط افقی و عمودی که می خواهیم را وارد می کنیم و سپس اوکی را می زنیم. می بینید که خطوط برای ما ایجاد شدند و صفحه ما شبکه بندی شد.

تعداد گرید ها برای گرید بندی در ایلستریتور
تعداد گرید ها برای گرید بندی در ایلستریتور

اما نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که این خطوط Path هستند و خصوصیات خط را دارند. در حالی که ما میخواهیم خطوط راهنما داشته باشیم که خصوصیات Guide را دارا باشند.

گرید بندی سریع در ایلاستریتور
path در ایلسترتور

در معماری داخلی کف کاذب یک محصول منحصر به فرد برای اتاق های سرور، مجتمع های تجاری و شرکت ها است. این کفپوش ها باعث ایجاد ارتفاع در کف یک محیط می گردند و باعث می شوند امکان عبور لوله ها، سیم ها و سایر تاسیسات فراهم گردد.


راه حل تبدیل Path به Guide در ایلستریتور :

برای تبدیل این خطوط به خطوط راهنما کافیست کلید های میانبر Ctrl + 5 را همزمان فشار دهید. در تصویر زیر می بینید که خط ها تبدیل به گاید شدند.

تبدیل Path به Guide
تبدیل Path به Guide

و خصوصیات خطوط راهنما را دارند. مثلا یکی از این خصوصیات هاید کردن خطوط با کلید های میانبر Ctrl + Semicolun است.

پنهان کردن Guid ها در ایلستریتور
پنهان کردن Guid ها در ایلستریتور

و نمایان کردن آنها با فشار دادن مجدد همان کلیدها هم از جمله خصوصیات آن هاست.

نمایش Guid
نمایش Guid

امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید. سرعت خود را با این ترفند ها بالا ببرید تا بیشتر از قبل از کار کردن و طراحی با ایلستریتور لذت ببرید. راستی اگر فکر می کنید دوستتان به این ترفند برای گرید بندی سریع پروژه احتیاج دارد می توانید از طریق دکمه شبکه های اجتماعی زیر این پست را با آن ها به اشتراک بگذارید. در آخر نظرات و سوالات خود را با ما در قسمت کامنت در میان بگذارید.