کپی بصورت قرینه در نرم افزار رویت

1021

0

کپی یک موضوع در رویت : دستور Component در رویت

این پست بخشی از مسیر متخصص رویت است. اگر به این مسیر علاقه مندید اینجا کلیک کنید.

امروز در خدمت شما عزیزان با سری آموزش های نرم افزار رویت هستیم. ما امروز می خواهیم به شما کپی بصورت قرینه در رویت رو به شما عزیزان آموزش دهیم. قرار است با استفاده از دستور Component کپی کردن را آموزش دهیم. پس در ادامه همراه ما باشید.

گاهی اوقات پیش می آید که بخواهیم دقیقا یک موضوع را در رویت کپی کنیم. تاکنون اگر می خواستیم چنین کاری انجام دهیم مجبور بودیم دو موضوع را از ابتدا تا انتها مدل سازی کنیم. با یادگیری این فرمان در زمان خود صرفه جویی کنید.

کپی در رویت : دستور Component

برای کپی یک موضوع یا یک مؤلفه در نرم افزار رویت، دستور هایی وجود دارد که یکی از آن ها، Component است. البته دقت کنید که این دستور را با Component موجود در قسمت Architecture که در نوار ابزار رویت است، اشتباه نگیرید.

برای استفاده از این دستور، طبق مراحل گفته شده در قسمت پایین می توانید عمل کنید:

  1. ابتدا Annotate را از نوار ابزاری که در قسمت بالای رویت قرار دارد، انتخاب کنید.
  2. همان طور که در شکل زیر نیز نشان داده شده است. یک فِلِش در کنار کلمه ی Component قرار دارد که با کلیک روی آن، سه حالت کار با این دستور نشان داده می شود. که ما در اینجا به توضیح دو حالت اول آن می پردازیم.
دستور Component در رویت
کپی در رویت

Detail Component

با انتخاب این حالت می توانید، یک موضوع را با همان جزئیاتی که دارد، کپی کنید.

Repeating Detail Component

با بهره گرفتن از این حالت می توانید یک موضوع را به صورت پیوسته و گروهی و در یک امتداد کپی کنید. همچنین همانند حالت قبل، تمام موضوعات کپی شده دارای جزئیات یکسان هستند.

  1. همان طور که در شکل زیر نیز نشان داده شده است، پیش فرض نرم افزار رویت تنها آجر ( Brick ) و ستون ( Beam ) است. برای تغییر این پیش فرض و اضافه کردن موضوعات جدید، ابتدا باید Family های جدید که مخصوص Detail Component هستند را پیدا یا دانلود کنید. پس از آن طبق مراحل نشان داده شده در شکل زیر عمل می کنید:

به این صورت که ابتدا Edit Type را از قسمت Properties ( پنجره ای که در سمت چپ صفحه ی رسم قرار گرفته است ) انتخاب می کنید.

دستور Component در رویت
کپی یک موضوع در رویت

بعد از آن پنجره ی Type Properties باز می شود. حال برای تغییر Family یا اضافه کردن یک Family جدید، باید روی کلمه ی …Load  کلیک کنید. و Family مد نظر خود را از جایی که ذخیره کرده اید، بیاورید.

  1. زمانی که یک موضوع را به طور پیوسته کپی می کنید. می توانید فاصله ی بین آن ها را نیز خودتان تعیین کنید. برای این کار می توانید طبق مراحل نشان داده شده در شکل زیر عمل کنید:

به این صورت که همانند مراحلی که در قسمت قبل نیز گفته شد، ابتدا Edit Type را از قسمت Properties ( پنجره ای که در سمت چپ صفحه ی رسم قرار گرفته است ) انتخاب می کنید.

رویت
کپی در رویت

پس از آن پنجره ی Type Properties باز می شود. حال برای تغییر فاصله بین موضوعات یا وارد کردن فاصله ی مد نظر خودتان از قسمت Type Parameters یعنی کادر پایینی که در پنجره قرار دارد، Spacing را تغییر دهید. (کادر قرمز رنگ)

همان طور که مشاهده می کنید، زاویه را نیز با تغییر Detail Rotation می توانید تغییر دهید. (کادر سبز رنگ)

نکته : یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که، وقتی فاصله یا زاویه بین موضوعات را تغییر می دهید، در اصل با این کار پیش فرض را تغییر داده اید. برای اینکه پیش فرض ثابت باقی بماند، می توانید از موضوع خودتان با آن اندازه هایی که مد نظرتان است، Duplicate بگیرید. به این صورت که قبل از هر تغییری باید به صورت زیر عمل کنید:

ابتدا Edit Type را از قسمت Properties ( پنجره ای که در سمت چپ صفحه ی رسم قرار گرفته است ) انتخاب می کنید.

پس از آن پنجره ی Type Properties باز می شود.

حال روی کلمه ی Duplicate کلیک کرده. نام مد نظر خود را وارد می کنید. بعد از آن هر تغییری که بدهید، پیش فرض شما تغییری نمی کند و تغییرات تنها به Duplicate جدیدی که خودتان آن را ساخته اید، وارد می شود.

آموزش کپی یک موضوع در رویت
آموزش کپی یک موضوع در رویت

به پایان این آموزش رسیدیم. امیدواریم از این آموزش رضایت داشته باشید. چنانچه ایراد، ابهام و اشکال داشتید، می توانید در بخش کامنت ها مطرح نمایید. دوستان اگر راضی بودید می توانید، از آموزش های دیگر رویت هم استفاده کنید.

مهندس امامی

مهندس عمران | دارای مدرک نقشه خوانی و رویت

2سال در کنار تاتژن

اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments