هاشور رنگی زدن در اتوکد – فرمان Gradient

343

0

هاشور زدن در اتوکد-دستور Gradient

این پست بخشی از مسیر متخصص اتوکد است. اگر به این مسیر علاقه مندید اینجا کلیک کنید.

در ادامه ی آموزش های نرم افزار اتوکد در خدمت شما دوستان هستیم. امروز قصد داریم هاشور زدن در اتوکد و دستور Gradient را به شما آموزش دهیم.

همان طور که می دانید، هاشور زدن در پلان به دلایل مختلفی انجام می شود. به طور مثال، برای نشان دادن این که یک بخش برش خورده در پلان، دارای یک ویژگی خاص است، می توانید آن بخش را هاشور بزنید. پس همان طور که متوجه شدید، یکی از کاربرد های مهم هاشور زدن در برش هاست.

در نرم افزار اتوکد، دو راه برای اجرای این فرمان وجود دارد، که در ادامه قصد داریم به توضیح آن ها بپردازیم.

روش کار هاشور زدن در اتوکد

  • ساده ترین راه این است که، حروف GD را در قسمت Command Line که در پایین صفحه ی ترسیم قرار دارد، تایپ کنید. و پس از آن دکمه ی Enter را بزنید. ( حروف GD میانبر کلمه ی Gradient در نرم افزار اتوکد هستند )
  • همان طور که در شکل زیر نیز نشان داده شده است، راه دیگری که می توانید از آن استفاده کنید، به این صورت است که ابتدا باید Draw را از نوار ابزار که در بالای صفحه ی اتوکد قرار دارد، انتخاب کنید و پس از آن روی Gradient کلیک کنید.
فرمان گرادیانت اتوکد
فرمان گرادیانت اتوکد
  • همچنین، طبق شکل نشان داده شده در قسمت پایین می توانید، روی این آیکون کلیک کرده و پس از آن Gradient را انتخاب کنید.
هاشور زدن در اتوکد
هاشور زدن در اتوکد

پس از اجرای فرمان Gradient ( با استفاده از یکی از راه های گفته شده در قسمت بالا )، سربرگ جدیدی را در صفحه ی ترسیم خود مشاهده می کنید که، نام آن طبق شکل نشان داده شده در قسمت پایین Hatch Creation است، که به معنی ایجاد هاشور یا همان هاشور زدن است.

دستور Gradient
دستور Gradient
  • برای انتخاب رنگ هاشور، تغییر الگوی آن، محل و نحوه ی چگونگی هاشور زدن، باید پنجره ی تنظیمات آن را باز کنید. که برای این کار، می توانید طبق مراحل گفته شده در قسمت پایین عمل کنید:
    • می توانید حرف T را در قسمت Command Line تایپ کنید، و در ادامه Enter را بزنید.
    • همچنین می توانید، کلمه ی Sittings که در قسمت Command Line نوشته شده است را انتخاب کنید.

    نکته ی قابل توجه در زمان هاشور زدن این است که، سطح انتخابی ما حتما باید بسته باشد، در غیر این صورت عمل هاشور زدن ممکن نیست.

به پایان یکی دیگر از آموزش های نرم افزار اتوکد رسیدیم. اگر ایراد، اشکال یا ابهامی دارید، می توانید در بخش نظرات مطرح نمایید.

مهندس صحرائی

مهندس عمران

1سال در کنار تاتژن

اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments