نرم افزار رویت چیست ؟ Autodesk Revit بهترین نسخه رویت

424

0

معرفی نرم افزار رویت

نرم افزار اتودسک رویت یک نرم افزار پر کاربرد در حوزه ی ساختمان سازی و شهرسازی می باشد که توسط کمپانی اتودسک تهیه و ارائه شده است. اکنون میخواهیم به معرفی این نرم افزار کاربری (عمرانی ، معماری ، تاسیساتی و …) بپردازیم.

مقدمه : نرم افزار رویت را بیشتر بشناسیم !

نرم افزار رویت یک نرم افزار کاربردی در چند سال اخیر است که بعد از اتوکد محبوب ترین نرم افزار در حوزه ی ساختمانی است که میتوان به یادگیری آن پرداخت. شرکت Autodesk این نرم افزار را به عنوان یک نرم افزار مناسب برای مدل سازی اطلاعات ساختمانی میداند که استفاده از آن باعث هماهنگی بیشتر در بخش های مختلف پروژه و بهبودی در مدلسازی آن میشود. این نرم افزار علاوه بر رشته ی معماری برای رشته ی عمران نیز کاربردی میباشد. همچنین میتوان برای ایجاد طرح های ساختمانی در مدت کوتاه، با دقت زیاد از این نرم افزار استفاده کرد. برای مثال یک ساختمان را در نظر بگیرید این ساختمان شامل مصالح ،تاسیسات (برق،گاز،آب و…) میباشد این نرم افزار این دسترسی را میدهد که به طور همزمان تاسیسات برق، گاز و آب و دیگر اجزا را به صورت سه بعدی بررسی کنیم. پس یک مدل هوشمند از سازه یا پروژه ی مورد نظر میباشد که همه ی اجزا را شامل می شود. همچنین هرگاه تغییری در مدل ایجاد کنیم، نرم افزار به طور خودکار هر بخش مربوطه را نمایش میدهد و بر تمامی مدل ساختمان تاثیر می گذارد.

ویژگی های Autodesk Revit

  • طراحی پروژه مورد نظر به صورت دو بعدی و سه بعدی و 4 بعدی (BIM)
  • ارتباط بین رشته های مختلف (تاسیسات /معماری/سازه)
  • تبدیل دیگر فرمت ها و انتقال داده های آنها به رویت
  • مدیریت مالی وهزینه ی تولید و مصرف و حتی بررسی ساختمان از شروع ساخت تا تخریب
  • یک پایگاه کامل داده ها میباشد. در واقع یک نرم افزار مدیریت پروژه ای هم به حساب می آید.

بهترین ورژن نرم افزار Autodesk Revit

شرکت اتودسک که از سال 2003 مشغول ساخت این نرم افزار بوده و تا کنون ورژن های زیادی از رویت را منتشر ساخته ، آخرین ورژن نرم افزار (تا زمان نگارش این آموزش) نسخه 2019 آن می باشد . شاید گفتن آنکه بهترین نسخه برای نصب کدام است چندان درست نباشد اما در واقع رویت نرم افزاری با گرافیک بالاست و ورژن های بالاتر از ۲۰۱۶ برای کامپیوتر شما ، ممکن است ، سنگین باشد . همچنین ، درنظر داشته باشید که درصورت ترسیم نقشه ای در ورژن های بالاتر ، نقشه ی شما در ورژن های پایین تر ، قابل اجرا نخواهد بود . به شما توصیه می کنم که برای شروع کار ، از ورژن ۲۰۱۶ استفاده کنید و بعد از پیدا کردن تسلط کافی ، درصورتی که کار شما عمرانی باشد ، ورژن های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ، مناسب تر خواهد بود .

نکاتی قبل از نصب نرم افزار

اگر تاکنون نرم افزار را نصب نکرده اید توصیه میکنیم موارد زیر را مطالعه کنید :

  • در هنگام نصب ، بهتر است توجه داشته باشید که در ادامه ی اسم این نرم‌افزار ، پسوندی موجود نباشد ؛ به این علت که تعدادی از نسخه های این نرم افزار ، تنها مختص به انجام یکی از کارهای معماری ، عمران یا تاسیسات هستند . و در صورت نبود پسوند ، این به این معنی است که نرم افزار شما قابلیت انجام کارهای عمران ، معماری و تاسیسات را دارد .
  • تعدادی از نسخه های این نرم افزار ، template های لازم برای انجام کار را ندارند .در صورتی که با این مشکل مواجه شدید ، ابتدا template مورد نیاز خود را دانلود کنید . Template مورد نیاز برای شروع کار ، default metric است .

 

در جلسات آینده به شما نحوه ی افزودن template در رویت را آموزش خواهیم داد .

مهندس امامی

مهندس عمران | دارای مدرک نقشه خوانی و رویت

1سال در کنار تاتژن

اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارسال تیکت
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x