پایگاه داده چیست؟

93

0

پایگاه داده چیست ؟

پایگاه داده یکی از آن نام هایی است که هر کس با اینترنت یا وب سایت سر و کار داشته باشد حداقل یک بار نامش را شنیده است ، در این مقاله سعی داریم با مفهوم دیتابیس آشنا شویم و شما را برای ورود به دنیای پایگاه داده راهنمایی کنیم.

پایگاه داده چیست ؟

پایگاه داده مجموعه ای از اطلاعات است که به صورتی ذخیره می شوند که بعدا به صورت راحت و آسان قابل دسترسی باشند.
برای مدیریت پایگاه داده به نرم افزار های خاصی مورد نیاز است که به آن ها سیستم مدیریت پایگاه داده (Database Management System_DBMS) میگویند.
ما به DBMS متصل میشیم تا بتونیم بهش دستوراتی برای پرس و جو(جلوتر به معنای پرس و جو میپردازم) و یا ویرایش پایگاه داده بدیم، DBMS این دستورات را بر روی پایگاه داده اعمال میکنه و در نهایت خروجی رو برای ما نمایش میده.
ما در کل چندین DBMS مختلف داریم که به دو دسته ی کلی تقسیم و طبقه بندی میشوند :
1-ربطی (Relational)
2-غیر ربطی(Non-Relational)
در پایگاه داده های ربطی، ما داده ها را در جداولی دخیره میکنیم که با توجه به یک سری ارتباطات بهم دیگه متصلند به همین علت به آن ها پایگاه داده های ربطی میگوییم.

پایگاه داده معنایی
پایگاه داده معنایی

در این نوع پایگاه داده در هر کدوم از جدول ها ما اطلاعات خاص و منحصر به فردی رو ذخیره میکنیم.پس در این نوع پایگاه داده، هر جدول محتوی یک سری اطلاعات است که میتونه توسط یک نوع ارتباط خاص با دیگر جدول ها در ارتباط باشه. به فرض مثال در شکل بالا موجودیت کتاب با ناشر و موجودیت ناشر با نویسنده در ارتباط است. در مورد این نوع ارتباط ها در ادامه بحث خواهد شد.

اما در مورد پایگاه داده های غیر ربطی ما جدول برای ذخیره ی اطلاعات و یا ارتباطی بین جداول نداریم.در کل این نوع پایگاه داده ها با پایگاه داده های ربطی بسیار متفاوت اند. توجه داشته باشید که Non-Relational Databas زبان MySQL را متوجه نمیشن.آموزش این نوع پایگاه داده در این دوره قرار نخواهد گرفت.

 

زبان SQL

SQL ، Structured Query Language  یا زبان پرس و جو سازمان یافته، یک نوع زبانی است که ما برای کار کردن با دیتابیس های ربطی (Relational Database) و DBMS ها از آن استفاده میکنیم.

کد ساده ای به زبان SQL :

SELECT *
FROM book
WHERE year = 98
ORDER BY bookName

مثل کد بالا ما میتونیم دیتابیس خودمون رو ویرایش یا در دیتابیس پرس و جو کنیم.

در کل ما برنامه های مختلفی داریم که میتونیم با اون ها زبان SQL  رو بنویسیم، اما سه تا از محبوب ترینشون عبارتند از MySQL، SQL Server و Oracle. تمام این برنامه ها بر اساس یک استاندارد واحد برای پیاده سازی ساخته شدن و اکثر توابع آن ها یکسانه پس اگر شما بر روی یکی ازین برنامه ها مسلط باشید در واقع برنامه های دیگر رو هم بلدید.

چنانچه علاقه مند به یادگیری MySQL شدید توصیه میکنیم از صفحه ی آموزش MySQL آکادمی تاتژن ، آموزش های مارا دنبال کنید.

مهندس طهماس زاده

مهندس نرم افزار

1سال در کنار تاتژن

اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارسال تیکت
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x