حلقه ها در جاوا اسکریپت

منتشر شده در 02 دسامبر 2020 آخرین به روز رسانی در 08 مارس 2021
مهندس محسن صادق نژاد
1596 0
حلقه ها در جاوا اسکریپت

این پست با مسیر متخصص جاوا اسکریپت مرتبط است. مشاهده مسیر (Roadmap)

در خدمت شما تاتژنی های عزیز هستیم، با آموزشی دیگر از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، قصد داریم امروز آموزش حلقه ها در جاوا اسکریپت را با هم بررسی و یاد بگیریم ، حلقه های مهم در زبان جاوا اسکریپت عبارت است از for ، while و do while که هریک را جداگانه بررسی خواهیم کرد پس تا آخر آموزش همراه ما باشید.

مقدمه :

زبان جاوا اسکریپت، زبان برنامه نویسی شی گرا و پویایی است، که کاربرد بسیاری در صفحات وب دارد. و به کمک این زبان برنامه نویسی می توان به اشیای درون صفحه‌های HTML دسترسی پیدا کرد. هنگامی که ساختار کلی و ظاهری صفحات اینترنتی با HTML & CSS تکمیل می‌شوند؛ با جاوا اسکریپت (JS) می توان به کنترل صفحات پرداخت.

حلقه ها در جاوا اسکریپت
جاوا اسکریپت

ویدیوی آموزش حلقه ها در جاوا اسکریپت :

جهت یادگیری حلقه های جاوا اسکریپت، ویدئوی آموزشی زیر را مشاهده نمایید.

چنانچه فرصت تماشای ویدئوی فوق را ندارید، یا از حوصله شما خارج است، در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش حلقه ها جاوا اسکریپت به صورت متنی :

حلقه ها به ما این امکان رو میدهند که بتوانیم یک سری دستورات را بنویسیم، و چندین بار آنها برایمان اجرا بشود. یعنی بجای اینکه بیایم و یکسری وظایف تکراری را بنویسیم، یکبار آنها را نوشته و با کمک حلقه ها به هر تعداد بار که بخواهیم آنها را اجرایی می کنیم.

حلقه for

حلقه for() بسیار پرکاربرد است، و به دلیل سادگی در استفاده کردن از آن، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مثال زیر را با هم بررسی می کنیم :

<!doctype html>
<html>
<head>
<meta charset="utf-8">
<title>Tutsxen Academy</title>
</head>	
<script>
var b=0;
  for(i=0;i<5;i++){
    b++;
    document.write(b+",")
  }
</script>
<body>
</body>
</html>

در کد بالا، ابتدا متغیر b را ایجاد می‌ کنیم. سپس حلقه for() را می نویسیم، و کدهایی که می خواهیم تکرار شوند، را در داخل بدنه حلقه (بین دو {} ) قرار می دهیم. حلقه for() از سه بخش تشکیل شده است، که با علامت ” ; ” از هم جدا می‌ شوند. در ابتدا یک متغیر برای شمارش تعداد دفعاتی که می خواهیم حلقه اجرا شود، ایجاد می کنیم.

بخش دوم، شرط حلقه می باشد. در این مثال تا زمانی که مقدار شمارشگر ما کوچکتر از 5 است، این حلقه ادامه پیدا می کند؛ و در بخش سوم به شمارشگرمون یک واحد اضافه می کنیم.

خروجی این مثال به شکل زیر خواهد بود:

1,2,3,4,5,

حلقه while

به مثال زیر توجه کنید:

<script>
     var b = 0;
  i=1;
  while(i<3){
    b++;
    document.write(b+",")
    i++;
  }
</script>

در داخل پرانتز جلوی عبارت while فقط شرط حلقه را ذکر می‌ کنیم. در اینجا ابتدا متغیر b و i را تعریف کرده ایم. شرط حلقه به این صورت است، که تا زمانیکه مقدار i  کوچکتر از 3 می باشد حلقه ادامه پیدا کند، و هر سری به مقدار b یک واحد اضافه کرده و در خروجی به کاربر نمایش بدهد. در انتهای حلقه هم هر سری یک واحد به متغیر i  اضافه می شود.

حلقه do while

هنگام استفاده از do while ابتدا باید عبارت هایی که می خواهیم تکرار بشوند رو داخل ” {} ” قرار بدهیم، و در پرانتز مقابل while() شرط حلقه را ذکر کنیم.

<script>
     var b = 0;
  i=1;
  do{
    b++;
    document.write(b+",")
    i+=2;
  }while(i<=10)
</script>

در اینجا هر سری یک واحد به متغیر b اضافه شده، و در خروجی به کاربر نمایش داده می شود. متغیر i نیز هر سری 2 واحد به آن اضافه می‌ شود، و تا زمانی که مقدار آن کمتر از 10 باشد حلقه اجرا می‌ شود.

به پایان آموزش “حلقه ها در جاوا اسکریپت” رسیدیم. چنانچه ابهام و یا اشکالی داشتید، می توانید در بخش نظرات مطرح نمایید.