تابع do_action در وردپرس

منتشر شده در 04 مه 2021 آخرین به روز رسانی در 04 مه 2021
مهندس محسن حسن پور
1974 0
تابع do_action

این پست با مسیر متخصص وردپرس مرتبط است. مشاهده مسیر (Roadmap)

همانطور که می دانید اکشن ها یکی از انواع هوک ها در وردپرس می باشند. به عبارتی دیگر action ها نقاطی در وردپرس هستند که توسعه دهندگان با انداختن قلاب هایی به این نقاط کد خود را به هسته ی وردپرس تزریق می کنند. (چنانچه نمی دانید اکشن چیست اینجا کلیک کنید.) اما تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که شما بعنوان توسعه دهنده ی قالب و یا افزونه نقاطی را درون کار خود ایجاد کنید تا توسعه دهندگان دیگر بتوانند با هوک انداختن به این نقاط کد خود را به قالب یا افزونه شما اضافه کنند و اصطلاح کار شما را develop یا توسعه دهند. این کار در وردپرس به کمک تابع do_action انجام می شود. در ادامه قصد داریم این تابع را بطور کامل توضیح دهیم.

پیش نیاز یادگیری در این آموزش، تسلط کامل روی مبحث هوک ها است که می توانید در سایت تاتژن این مبحث را یاد بگیرید: هوک چیست؟

تابع do_action چیست و چه کاربردی دارد؟

تابع do_Action() یک تابع برای اضافه کردن نقاطی در قالب یا افزونه است که به سایر توسعه دهندگان اجازه می دهد کد خود را به افزونه یا قالب شما اضافه کنند.

نحوه استفاده

کافیست مطابق دستور العملی که در ادامه داده ایم، در جایی که می خواهید این امکان ( یعنی امکان تزریق کد توسط developer) را بدهید، این تابع را قرار دهید.

ورودی های تابع do_action()

تابع do_action می تواند بی نهایت ورودی بگیرد اما طبق قاعده ی زیر :

<?php
do_action( 'example_action', $arg1, $arg2 );
?>

در مثال بالا ورودی اول ‘example_action’ است. این ورودی یک مقدار رشته ای است. این مقدار همان نقطه ای است که توسعه دهنده با استفاده از تابع add_Action() به آن هوک می اندازد. مطابق زیر:

<?php
add_action( 'example_action' , 'my_function' , 10);
?>

از مقدار ورودی دوم به بعد ( یعنی arg1 , arg2 , …) ، آن پارامترهایی هستن که در صورت هوک انداختن به ‘example_action’ از آن بعنوان ورودی های تابع ( در مثال بالا my_function) استفاده می شود.( و می توانیم هر بلایی می خواهیم به سرش بیاوریم.)

خب به پایان آموزش تابع do_action() در وردپرس رسیدیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. درصورتی که سوالی در خصوص اکشن ها و هوک ها دارید می توانید در بخش نظرات مطرح کنید.

منبع : developer.wordpress