آموزش حلقه های php | بخش اول : آموزش حلقه while

منتشر شده در 10 دسامبر 2019 آخرین به روز رسانی در 04 دسامبر 2020
مهندس محسن صادق نژاد
976 0
حلقه ها در php

این پست با مسیر متخصص php مرتبط است. مشاهده مسیر (Roadmap)

همانطور که در آموزش دستور شرطی if بیان کردیم؛ مفسر PHP، کدهای نوشته شده را از خط اول شروع به خواندن می‌کند و به ترتیب خط‌ها را اجرا می‌کند تا به خط پایان برنامه برسد. اما گاهی لازم است یک مجموعه دستورات بارها و بارها اجرا شود، برای این کار بجای اینکه آن چند خط که اغلب دستورات یکسان است را تکرار نکنیم از حلقه ها استفاده می‌کنیم. حلقه ها کدهای مشخص شده را به هر تعداد که ما بخواهیم اجرا خواهند کرد. حلقه ها در php بصورت عمومی به سه دسته ی for – while – do while تقسیم می گردند. در این آموزش سعی داریم نحوه ی نگارش و استفاده ی حلقه ی while در php را به شما آموزش دهیم.

حلقه ها در php : حلقه ی while

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید. ابتدا شرط حلقه بررسی می‌شود، اگر شرط حلقه درست باشد، بدنه‌ی حلقه اجرا می‌شود و پس از اجرای آخرین خط از بدنه‌ی حلقه، دوباره اشاره‌گر به شرط حلقه باز می‌گردد و با شرایط جدید، شرط حلقه را بررسی می‌کند. این عمل مادامی‌که شرط حلقه نادرست بشود تکرار می‌شود. در اینصورت حلقه خاتمه می‌یابد و مابقی کدها اجرا می‌شوند.

<html>
 <body>
  <?php
  $x=1;
  while($x<=4){
   echo "The number is " . $x . "<br />";
   $x++;
  }
  ?>
 </body>
</html>

خروجی کد بالا بصورت زیر خواهد بود :

The number is 1

The number is 2

The number is 3

The number is 4

در این مثال یک حلقه تعریف شده، که با مقدار اولیه x=1 شروع می‌شود و دستورات داخل حلقه تا زمانی‌که x<=4 شود، ادامه می‌یابد. همانطور که مشاهده می‌کنید، مقدار متغیر x در داخل حلقه تغییر می‌کند تا وقتی که شرط حلقه نادرست شود.

*عبارت x++ یعنی یک واحد به x اضافه کن؛ به عبارت دیگر x=x+1. عبارت x– نیز از x یک واحد کم می‌کند.

باید به این نکته نیز توجه نمود که، شرط حلقه را به‌گونه ای بنویسیم که دچار حلقه های بی نهایت نشویم. منظور از حلقه های بی نهایت، حلقه‌هایی هستند که در بین تکرارها هیچ توقفی ندارند. این حلقه ها بعضا بر اساس اشتباهات کوچک در هنگام نوشتن شرط حلقه ها توسط برنامه‌نویسان اتفاق می‌افتد، و حلقه‌های بی نهایت فشار زیادی روی CPU وارد می‌کنند. این می توانند باعث فریز شدن دستگاه و یا هنگ کردن کامپیوتر بشوند.

کاربرد حلقه while در php

این حلقه یکی از پر کاربرد ترین ابزاریست که در زبان پی اچ پی برای کاربران تدارک دیده شده. یکی از متداول ترین استفاده های while در برنامه نویسی های وب و کوئری گرفتن از دیتابیس است؛ مثال زیر یک نمونه کوئری گرفتن به کمک while در سیستم تولید محتوای وردپرس است :

<?php
 // WP_Query arguments 
 $args = array( ); 
 // The Query
 $post_query = new WP_Query( $args );
 // The Loop
 if ( $post_query->have_posts() ) { while ( $post_query->have_posts() ) { $post_query->the_post();
 // do something
 } } else {
 // no posts found 
 }
 // Restore original Post Data wp_reset_postdata();
?>

همانطور که مشاهده می شود، در خط 11 از این حلقه درون دستور شرطی if استفاده شده است.

به پایان آموزش جذاب “حلقه ی while در php” رسیدیم. چنانچه ابهام و اشکالی داشتید، می توانید در بخش کامنت ها مطرح نمایید.