عملگر BETWEEN در MySQL

105

0

عملگر between در mysql

در پست های گذشته درباره عملگرهای MySQL  صحبت کردیم. امروز قصد داریم درباره عملگر BETWEEN و کاربردهای این عملگر صحبت کنیم.

 

عملگر BETWEEN در MySQL

 

عملگر BETWEEN در SQL برای انتخاب اطلاعات در يک محدوده خاص، در بين دو مقدار تعيين شده استفاده می‌شود . اين مقادير می‌تواند از نوع عددی، متن و يا تاريخ باشد. به طور مثال فرض کنید اطلاعات داده‌هایی رو بخواهیم که بین دو بازه‌ی عددی باشد. برای این کار می‌توان از عملگر BETWEEN استفاده کرد.

مثال: اطلاعات داده‌هایی که کد شعبه‌ی آن ها بین 2 و6 باشند را نمایش دهید.

برای حل این مساله میتوان از دو روش استفاده کرد.

روش اول: از عملگر AND و عملگر های مقایسه کننده استفاده کنیم.

SELECT *
FROM shobe
WHERE ShobeID >=2 AND ShobeID <= 6

خروجی کد بالا را در زیر مشاهده می‌کنید.

لیست شعبه های مفروض
لیست شعبه‌هایی که کد شعبه آنها بین اعداد 2 و 6 می‌باشد

همانطور که مشاهده می‌کنید در جدول بالا فقط داده‌هایی نمایش داده شده‌اند که کد شعبه‌های آن‌ها در بین دو عدد تعریف شده است. اما روش ساده‌تری هم برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب و خروجی یکسان وجود دارد که در زیر به بررسی آن می‌پردازیم.

روش دوم: برای این روش از عملگر BETWEEN استفاده کنیم.

SELECT *
FROM shobe
WHERE ShobeID BETWEEN 2 AND 6 

اگر کد بالا را هم اجرا کنیم دقیقا به خروجی مشابه کد قبلی میرسیم. اما کد دوم خوانایی بالاتر و درگیری کمتری با عملیات‌های ریاضی دارد.

در کل هر چه نوشتن کد از زبان ماشین و یا زبان ریاضیات به صورت الفبا دربیاید به شکلی که با خواندن کلمه‌ی کلیدی آن متوجه منظور برنامه نویس شویم کد خواناتر و رساتر است.

به طور مثال در تکه کد بالا با کلمه‌ی کلیدی BETWEEN آشنا شدیم. که معنی بین یا میان میدهد. حتی اگر کسی اطلاعاتی از این زبان برنامه نویسی نداشته باشد اما زبان انگلیسی را بلد باشد به راحتی با خواندن این کلمه میتواند عملکرد آن را متوجه شود.

 

مهندس طهماس زاده

مهندس نرم افزار

1سال در کنار تاتژن

اشتراک
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
ارسال تیکت
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x