توابع PHP

منتشر شده در 25 فوریه 2020 آخرین به روز رسانی در 02 دسامبر 2020
مهندس محسن صادق نژاد
1251 0
توابع php

این پست با مسیر متخصص php مرتبط است. مشاهده مسیر (Roadmap)

همانطور که می دانید زبان PHP یک زبان سرور ساید با خصوصیات و قابلیت های بسیار متنوعی است. اغراق نکرده ایم اگر بگوییم، قدرت واقعی php در توابع آن است. در این آموزش می‌ خواهیم نحوه‌ی نوشتن توابع php مورد نیاز خودتان را آموزش بدهیم، تا بتوانید توابع خودتان را تعریف کنید.

نحوه نوشتن توابع php :

هر تابع به‌وسیله صدا زدن آن اجرا خواهد شد، در ابتدا شما باید تابع خود را تعریف کرده؛ برای این کار باید از واژه کلیدی function استفاده کنید، سپس می‌ توانید با صدا زدن نام تابع در هر جای صفحه آن را اجرا کنید.

function functionName()
{
Code to be execute;
}

 

مثال: یک تابع ساده که با صدا زدن آن، نام شما چاپ بشود :

<?php 
function write_MyName() {
echo “Mohsen!!“ ; 
}
echo “my name is “;
// فراخوانی تابع 
write_MyName();
?>

در کد بالا تابعی با نام “write_MyName” ایجاد کردیم، و درون آکولاد مشخص کردیم، که چه کدی با فراخوانی تابع اجرا شود. در انتها نیز تابع را فراخوانی کردیم.

در نظر داشته باشید، اسامی توابعی که انتخاب می‌کنید، به نحوی باشد تا معرف عملی که تابع انجام می‌ دهد باشد. نام تابع می‌ تواند با حروف و علامت “_” شروع شود.( با اعداد و دیگر علائم نمی‌توان نام تابع را آغاز نمود.) در بین دو { } می‌ توانیم کدهایی که انتظار داریم تابع ما به آن عمل کند را وارد کنیم. این تابع قرار است فقط یک نام را در خروجی نمایش بدهد. در هنگام صدا زدن تابع نیاز است که نام تابع را همراه با پرانتز() در مقابل آن ذکر کنیم. با این کار تمام کدهای نوشته شده در هنگام تعریف تابع، بین دو { } اجرا خواهد شد.

خروجی کد بالا برابر است با:

my name is Mohsen

به پایان مقاله آموزشی ” توابع php ” رسیدیم. چنانچه ابهام، اشکال و ایرادی داشتید، می توانید در بخش نظرات مطرح نمایید.